Właściwości fiołka wonnego

Właściwości fiołka wonnego. Wpływ ćwiczeń twarzy na jej kondycję jest oczywisty, jednak niejednokrotnie zapominamy o właściwej pielęgnacji skóry. Jędrność mięśni daje nam joga twarzy, jednak ładny koloryt cery oraz właściwe nawilżenie oparte jest m.in. o odpowiednią pielęgnację. I tutaj wkracza fiołek wonny, który doskonale pielęgnuje cerę, rozjaśnia, wygładza, działa antyseptycznie.

Najważniejsze składniki kwiatów fiołka wonnego to związki salicylowe, w tym salicylan metylu który działa przeciwzapalnie, ponadto kwiat zawiera alkaloid (violinę – viola-emetynę), violaninę, sole mineralne i witaminę C. Alkaloidy zawarte we fiołku działają detoksykująco, poprawiają mikrokrążenie krwi w tkankach skóry, zwiększają jej sprężystość. Nadają skórze elastyczność oraz miękkość, ponadto rozjaśniają przebarwienia. Związki salicylowe posiadają właściwości przeciwbakteryjne i delikatnie ściągające.

Właściwości fiołka wonnego są różne. Kremy na jego bazie przeznaczone są dla cery z przebarwieniami, naczyniowej, z tendencją do trądziku. Dzięki zawartości witaminy C i soli  mineralnych, przeznaczony jest również dla cery wymagającej odżywienia. Kosmetyk wykazuje również właściwości kojące i łagodzące, więc przeznaczony jest również do pielęgnacji skóry wrażliwej.

A jak samemu wykonać w prosty sposób domowy kosmetyk do pielęgnacji cery?

Olejek fiołkowy

Garść świeżo zebranych kwiatów fiołka zalewamy szklanką tłoczonego na zimno oleju migdałowego lub z pestek winogron. Konserwujemy kilkoma kroplami olejku eterycznego. Pozostawiamy w słonecznym/ciepłym miejscu na 6 tygodni, następnie odcedzamy dokładnie przez gazę.

Hydrolat fiołkowy

Garść świeżo zebranych kwiatów fiołka zalewamy wrzącą wodą demineralizowaną i parzymy 20 minut. Napary z fiołka wonnego pomagają w chorobach skóry, działają przeciwzapalne, ściągająco, oczyszczają pory.