Resweratrol – esencja zdrowia i młodości

Resweratrol – esencja zdrowia i młodości, działa prozdrowotnie w wielu obszarach organizmu, między innymi oddziałuje na skórę. Zmniejsza efekty stresu oksydacyjnego w skórze, przez co przyczynia się do utrzymania jej młodego wyglądu.

Resweratrol – esencja zdrowia i młodości, unikalną własnością resweratrolu – wyciągu ze skórek winogron jest to, że organizmy żywe pod jego wpływem żyją dłużej. Efekt ten związany jest ze stymulacją białek zwanych sirtuinami, co udowodniły badania in vitro in vivo. Sirtuiny są zaangażowane w wiele ważnych procesów biologicznych. Włączamy w to regulację transkrypcji, naprawę DNA i utrzymywanie stabilności chromosomów. Odgrywają one istotną rolę w procesach starzenia i regulacji długości życia. Umiejętne sterowanie ich aktywnością może opóźnić starzenie i wydłużyć czas życia.

Wewnętrzne i zewnętrzne stosowanie resweratrolu wpływa na spowolnienie procesów starzenia się skóry.

Najsilniej prozdrowotnie działa resweratrol, gdy spożywa się go jako składnik napoju alkoholowego. Zażywany w formie kapsułek, wchłania się w jelitach i stamtąd jest transportowany z krwią do wątroby. W wątrobie zdecydowana większość resweratrolu jest rozkładana przez enzymy i tylko znikoma jego część przechodzi do krwi obwodowej. Dlatego zażywanie kapsułek nie jest dobrym substytutem. Zwłaszcza że resweratrol w kapsułkach to najczęściej nie resweratrol ze skórek winogron, ale z innych roślin np. rdestu japońskiego. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie ekstraktu ze skórek winogron rozpuszczonego w 25% alkoholu etylowym. Taka forma podania nie powoduje zawyżonego poziomu alkoholu we krwi (ekstraktu podaje się bardzo mało) i sprawia, że wchłaniany jest w całości w śluzówce jamy ustnej. Ten sposób zażywania wydaje się być najlepszym sposobem na wykorzystanie prozdrowotnych własności resweratrolu. Eliminujemy również zagrożenia, jakie niesie za sobą spożywanie alkoholu.

Z kolei preparaty pielęgnacyjne zawierające resweratrol należą do grupy najpotężniejszych środków antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych. Resweratrol wpływa na redukcję zmarszczek oraz na syntezę kolagenu. Poprawia koloryt skóry, przedłuża żywotność komórek, aktywuje naturalne własności obronne skóry, ponadto zapobiega fotostarzeniu się skóry. Ponadto wspomaga proces leczenia trądziku różowatego. Oddziałuje na cytokiny (komórki zapalne uwalniają cytokiny prozapalne, co doprowadza do uszkodzeń w obrębie skóry właściwej, które indukują angiogenezę). Stosowanie preparatów z resweratrolem hamuje ten proces.

Dla lepszego efektu, najlepiej jest połączyć preparaty pielęgnacyjne zawierające resweratrol z suplementacją resweratrolu.

Źródło:

Rośliny zielarskie kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna Krosno – Wrocław 2015