Zawarty w płatkach olejek różany, oprócz wyjątkowego zapachu, posiada szereg pielęgnacyjnych i aromaterapeutycznych właściwości. Róża poprawia ukrwienie co sprawia, że naczynia stają się bardziej elastyczne. Poprawia nawilżenie skóry, przywraca prawidłowe pH, posiada właściwości regeneracyjne. Jako element aromaterapii wykazuje działanie uspokajające i relaksujące, koi zmysły, wyraźnie poprawia nastrój.
Woda różana
2 garście płatków róży, zrywanych w słoneczny dzień, najlepiej kilka godzin po deszczu i przed 10-tą (aby olejki eteryczne nie zdążyły się ulotnić), zalewamy 50 ml wrzątku, odstawiamy pod przykryciem do wystudzenia, przecedzamy, wodę różną przechowujemy w lodówce. Smarujemy nią skórę co 2 godziny lub po każdym myciu twarzy. Stanowi świetną alternatywę dla toniku, bardzo szybko łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry, koi i nawilża. Można jej również używać jako produktu do zwilżania skóry w gorące, letnie dni, może być stosowana również na makijaż.
Olejek różany
2 garście płatków róży, zrywanych w słoneczny dzień, najlepiej kilka godzin po deszczu i przed 10-tą (aby olejki eteryczne nie zdążyły się ulotnić), macerujemy w 100 ml olejku migdałowego, proponuję macerować w lodówce przez 30 dni, olejek musi w całości przykryć płatki. Następnie odcedzamy przez lnianą szmatkę. Przechowujemy w lodówce.
Olejek sprawdzi się przy skórze suchej i zniszczonej, wskazany do pielęgnacji cery naczynkowej. Łagodzi zaczerwienienia skóry, wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia koloryt i pomaga niwelować przebarwienia skóry, intensywnie nawilża i odżywia. Chroni skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, niweluje stres oksydacyjny spowodowany smogiem.