Olejek z orzechów makadamia – właściwości

Olejek z orzechów makadamia – właściwości.

Olejek z orzechów makadamia wraz z automasażem będącym elementem technik jogi twarzy, to doskonałe narzędzie do walki ze zmarszczkami.

macadamia

Olej ten pozyskuje się z orzechów drzewa makadamia (Macadamia ternifolia), mających niezwykłe walory odżywcze. Olej w temperaturze pokojowej ma płynny stan skupienia, lekko orzechowy zapach i jasno żółty kolor.


Ma szerokie zastosowanie w kosmetyce z uwagi na swój bogaty skład. Zawiera witaminę A, witaminy z grupy B, fenole, lecytynę i składniki mineralne. Swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza dużemu stężeniu nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Kwas oleopalmitynowy (omega 7) wspomaga regenerację komórek, chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV (SPF 6), a także nawilża i uelastycznia skórę. Im starsza skóra, tym mniej kwasu zawiera, dlatego warto uzupełniać jego niedobory. Nadaje on się także do pielęgnacji skóry z problemami, wrażliwej i skłonnej do alergii. Kolejnym bardzo ważnym składnikiem jest skwalen, pełniący rolę przeciwutleniacza, a także tokotrienol chroniący skórę przed wolnymi rodnikami.

Olej makadamia ujędrnia skórę oraz poprawia mikrokrążenie i pracę układu limfatycznego.

Stosuje się go głównie do pielęgnacji cery suchej, mało elastycznej i zniszczonej, dlatego idealnie nadaje się w lecie, kiedy skóra wystawiana jest na oddziaływanie promieni słonecznych, czy poddawana drażniącemu wpływowi słonej morskiej wody podczas kąpieli w morzu. Zapobiega utracie wody, przeciwdziała wysuszaniu, ujędrnia i przywraca elastyczność cery. Ponadto jest on skuteczny także w przypadku wygładzania blizn, leczenia wyprysków, łuszczycy i drobnych ran.

Olej makadamia może być stosowany bezpośrednio na skórę, np. zamiast kremu (najlepiej na noc), olejku do demakijażu, czy balsamu, bądź jako dodatek do kremów, maseczek i mleczek do demakijażu robionych w domu.

Niezwykle ważne jest także to, że olej makadamia jest bardzo tani. Za butelkę o pojemności 50 ml zapłacimy ok 15 zł. Ważne jednak, by olej tłoczony był na zimno, bez dodatków.

Podsumowując olejek nadaje się do stosowania dla:
– wszystkich rodzajów skóry, w szczególności polecany przy suchej, łuszczącej się, wrażliwej i dojrzałej skórze,
– osób chcących odmłodzić się i zregenerować starzejącą się skórę, sprawić aby była ona promienna (działanie przeciwzmarszczkowe),
– codziennego demakijażu, szczególnie okolic skłonnych do podrażnień oczu,
– osób z bliznami w celu ich wygładzenia,
– nawilżania i odżywiania skóry,
– usunięcia wolnych rodników,
– osób mających zaczerwienione i swędzące usta,
– osób potrzebujących ochrony przed promieniami UV oraz w neutralizowaniu podrażnień po opalaniu czy kąpielach w słonej morskiej wodzie (zalecam również nałożenie olejku na twarz przed wejściem do morza).

Zalety:
– wydajność,
– dobrze się wchłania,
– przy stosowaniu tylko na noc skóra po przebudzeniu jest gładka i miękka w dotyku,
– nie podrażnia,
– nie uczula.

Wady:
– przy dłuższym stosowaniu (2-3 miesiące) możne działać komodogennie, warto więc na przemian mieszać go np. z czystym kwasem hialuronowym 1% (który nadaje lekkości olejkom) w stosunku 1:1.