O naturalnych filtrach przeciwsłonecznych dla DDTVN

O naturalnych filtrach przeciwsłonecznych dla DDTVN

Z wywiadu na zaproszenie DDTVN, można sie dowiedzieć o właściwościach ochronnych UV roślin.

Tutaj możesz zobaczyć nagranie ze spotkania.

A poniżej wersja do czytania.

Przykładowo 20 proc. potencjał ochrony przeciwko promieniom UVA i UVB mają tłoczone na zimno i nierafinowane:

  • olej kokosowy,
  • oliwa z oliwek,
  • olej z pestek bawełny.

Natomiast 30 proc. potencjał ochronny wykazują:

  • olejek z korzenia dzikiej marchwi,
  • olej z pestek maliny właściwej,
  • olejek kurkumowy.

Wszystkie trzy można kupić w sklepach z produktami naturalnymi.

Składnikiem, który działa jak filtr ochronny jest berberyna – znajduje się w wielu naturalnych kremach.

Naturalny olej marchewkowy bogaty jest w kwasy tłuszczowe, beta karoten oraz witaminy A, B i E. Ma właściwości ujędrniające, regenerujące skórę i stymulujące odnowę komórkową. Powinny sięgać po niego panie ze skórą suchą i dojrzałą. Naturalny olej marchewkowy ma jeszcze jedną bardzo przydatną właściwość – chroni skórę przed promieniowaniem UV, a przy tym przyspiesza opalanie i nadaje piękny koloryt skórze.

Olej z pestek malin właściwej można stosować na skórę lub na włosy. Swoje właściwości olej z pestek malin zawdzięcza takim składnikom, jak: nienasycone kwasy tłuszczowe – kwas linolowy (omega-6) i alfa-linolenowy (omega-3) – kwasy te stanowią ponad 80 proc. składu oleju z pestek malin, witamina E w postaci aktywnego alfa- i gamma-tokoferolu, witamina A, flawonoidy (kwas elagowy).

Mieszanka takich składników wykazuje szerokie działanie względem skóry. Olej z pestek malin stosuje się jako: preparat na przebarwienia naskórka, silny antyoksydant spowalniający procesy starzenia się skóry, preparat bakteriobójczy, środek przeciwzapalny stosowany w przypadku wystąpienia rumienia słonecznego, substancja lipidowa wykazująca właściwości ochronne względem naskórka, filtr przeciwsłoneczny pochłaniający szkodliwe promieniowanie UV – przy czym olej z pestek malin jako filtr nie powinien stanowić jedynej ochrony przez promieniowaniem ultrafioletowym.

Olejek kurkumowy – dzięki zawartości kurkumy jest skutecznym środkiem do walki z wolnymi rodnikami, będącymi przyczyną starzenia się skóry. Maseczki i domowe zabiegi z kurkumy oczyszczają i rozświetlają cerę. Pomagają pozbyć się przebarwień i poprawiają koloryt skóry.