Fragment artykułu cyt. ”
Jak w sposób naturalny podnieść barierę antyoksydacyjną skóry przed sezonem letnim i jak naturalnie chronić ją przed negatywnym działaniem promieniowania UV
Skóra to narząd chroniący organizm przed działaniem wielu patogenów i czynników szkodliwych. Jest podatna na działanie wolnych rodników tlenowych zarówno endogennych jak i egzogennych, które biorą udział w patogenezie wielu chorób skóry, a także przyspieszają jej starzenie. Do jednego z czynników egzogennych zaliczamy ekspozycję skóry na promieniowanie słoneczne.
A jak dokładnie słońce oddziałuje na skórę? Zacznę od tego, że promieniowanie słoneczne, które dociera do powierzchni ziemi to promieniowanie UVA i UVB. Promieniowanie UVB stanowi zaledwie 5% promieniowania ultrafioletowego, docierając do naszej skóry wnika w naskórek, ale nie przedostaje się do skóry właściwej. To ono odpowiada za powstawanie opalenizny i występowanie oparzeń słonecznych. Przyczynia się również do nadmiernego rogowacenia naskórka oraz pojawiania się stanów zapalnych i zmian skórnych, także nowotworowych (czerniak).
Z kolei promieniowanie UVA wnika w głąb skóry właściwej i niszczy jej struktury. Odpowiada za fotostarzenie się skóry: przedwczesne pojawianie się zmarszczek, występowanie plam pigmentacyjnych i utratę jędrności skóry. Wywołuje również alergie słoneczne. Warto tutaj wspomnieć, że promieniowanie UVA (szczególnie w połączeniu z cząsteczkami smogu) generuje szczególnie agresywny rodzaj wolnego rodnika o nazwie tlen singletowy, który przyczynia się do szybkiej utraty białek kolagenowych w skórze.”
Całość przeczytasz w magazynie dostępnym na stronie yoga.pl