Jak skutecznie pielęgnować trądzik różowaty

Jak skutecznie pielęgnować trądzik różowaty.

Leczenie trądziku różowatego wspomaga pielęgnacja preparatami poprawiającymi krążenie, przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi i wpływającymi na odnowę bariery naskórka. Jednak ogromne znaczenie ma właściwa naturalna pielęgnacja, gdyż u chorych może dość często dochodzić do podrażnień, spowodowanych składnikami pochodzenia syntetycznego znajdującymi się w kosmetykach.  

Leczenie pielęgnacyjne można podzielić na kilka kategorii:

  • miejscowe: gdzie stosuje się zabiegi kosmetyczne mające na celu obkurczenie poszerzonych naczynek krwionośnych.
  • chirurgiczne: które opiera się na nowoczesnej metodzie usuwania nadmiaru tkanki, głównie w postaci przerosłej. Obecnie stosowane są specjalnie przystosowane do tego celu noże elektryczne. Przeznaczona dla osób u których zmiany są już bardzo widoczne.

Dodatkowo w leczeniu blizn trądziku różowanego doskonale sprawdza się akupunktura kosmetyczna. Doskonale radzi sobie z bliznami i dużymi zmianami skórnymi.

Zawsze jednak należy pamiętać, iż żadna pielęgnacja nie przyniesie zadowalającego efektu, jeśli nie zostanie połączona ze zmianą trybu życia oraz ograniczeniem czynników ryzyka o których pisałam w części pierwszej.

Osoby chorujące na trądzik różowaty powinny unikać długiego nasłoneczniania skóry twarzy.

Stąd konieczność stosowania preparatów zawierających naturalne filtry przeciwko promieniowaniu UVA i UVB o wysokiej numeracji (minimum SPF 20). Maści lub kremy z filtrami należy stosować w każdy słoneczny dzień (także zimą), przed każdorazowym wyjściem z domu. Polecam naturalne kremy z filtrem. Nie zatykają porów a po nałożeniu nie ma się wrażenia noszenia ciężkiej maski na twarzy. Dodatkowo twarz można chronić kapeluszem z dużym rondem.

Trzeba również zrezygnować z większości drogeryjnych maseczek, ponieważ poprzez rozszerzanie naczyń, mogą powodować rozwój trądziku różowatego. Najlepiej robić maseczki w domu, z naturalnych kosmetyków. Np. wymieszać wyciąg z aloesu z białą glinką.

Ponadto przestrzeganie takich zasad jak unikanie mycia twarzy twardą, chlorowaną wodą oraz środkami myjącymi zawierającymi alkohol, tłustych maści lub kremów pozwoli złagodzić objawy.

PIELĘGNACJA

Kremy:

KREM Z RESWERATROLEM

Resweratrol hamuje proces powstawanie prozapalnych cytokin, które biorą udział w procesach zapalnych towarzyszących zmianom skórnym. Więcej o reswerstrolu można przeczytać tutaj.

KREM Z WYCIĄGIEM Z CHRYSANTHELLUM INDICUM

Jest to zioło zawierające flawonoidy stymulujące lipolizę tłuszczów, drenaż komórek tłuszczowych i zwiększających mikrocyrkulację krwi. Kremy zawierające wyciąg z tego zioła bardzo dobrze sprawdzają się w walce z trądzikiem różowatym. Wzmacniają naczynka krwionośne i redukują rumień. Krem należy stosować dwa razy dziennie.

KREM Z ZIELONEJ HERBATY

Zielona herbata zawiera epikatechiny i epigalokatechiny, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, które szczególnie przydatne są w leczeniu trądziku różowatego. Badania kliniczne potwierdziły znaczną redukcję ilości wyprysków i czerwonych plam u osób stosujących ten krem dwa razy dziennie.

KREM Z NIACYNAMIDEM (WITAMINA B3)

Niacynamid jest rodzajem witaminy B3, który jest używany w terapii trądziku różowatego. Zwiększa barierę ochronną skóry, poprawia jej nawilżenie i łagodzi podrażnienia. Efekty widoczne są po 4 tygodniach stosowania kremu dwa razy dziennie. Niacynamid można również przyjmować doustnie.

KREMY Z KWASEM AZELAINOWYM

Kwas ten otrzymuje się z pszenicy, żyta i jęczmienia. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne i zmniejsza rumień oraz wyprysk związany z trądzikiem różowatym. Badania wykazały, że kremy z 20% zawartością kwasu azelainowego są równie skuteczne w leczeniu trądziku różowatego, co 0,75 – procentowe preparaty z metronidazolem. Co więcej, kwas azelainowy łagodzi objawy suchej, piekącej i swędzącej skóry.

KREMY Z RUMIANKIEM

W kosmetyce rumianek używany jest w celu poprawienia wyglądu skóry, staje się ona zdrowsza i bardziej miękka w dotyku. Kremy i maści z rumiankiem mogą być stosowane trzy lub cztery razy dziennie, aby były skuteczne, zawartość zioła musi wynosić co najmniej 3%.

Pozostałe:

DZIKA RÓŻA

Kremy z wyciągami w róży czy toniki, sprawdzają się świetnie w walce z trądzikiem różowatym. Działają tonizująco, usuwają zaczerwienienia związane z rozszerzonymi naczynkami. Działają odkażająco, leczą trądzik i zapalenie mieszków włosowych.

GLUKONOLAKTON

Świetnym tonikiem na problemy skórne, w tym na trądzik różowaty jest tonik z glukonolaktonem. Glukonolakton powstaje w naturalnym procesie fermentacji ziarna kukurydzy lub utleniania glukozy. W roztworze wodnym ulega samoistnej przemianie w kwas glukonowy. Glukonolakton jest substancją nietoksyczną i niedrażniącą.  Likwiduje szorstkość skóry, rozszerzone pory, zmarszczki, przebarwienia.

OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO

Olejek z drzewa herbacianego jest stosowany zewnętrznie do zwalczania bakterii wywołującej zmiany trądzikowe. Przeprowadzono badania, które wykazały, że roztwór 5% olejku ma działanie podobne do 5% nadtlenku benzoilu przy czym nie powoduje efektów ubocznych. Olejek stosuje się w maściach i kremach na trądzik, zakażenia skóry i infekcje grzybicze. Może być nakładany bezpośrednio na skórę. Badania  kliniczne wykazały pozytywne rezultaty w leczeniu trądziku i zakażeń grzybiczych.

Sposób użycia olejku z drzewa herbacianego:

Przed zastosowaniem olejku myjemy skórę i delikatnie ją osuszamy. Następnie smarujemy objęte stanem zapalnym plamiste zaczerwienienia trądziku różowatego roztworem olejku herbacianego 5-15%. Gotowy olejek o takim stężeniu można kupić, lub rozcieńczyć czysty olejek eteryczny np. z olejkiem jojoba. Zabieg smarowania plam trądzikowych powtarzamy dwa razy rano i wieczorem.
Alternatywnie, dla osób nie lubiących smarować twarzy olejami, można dodać kilkanaście kropli olejku z drzewa herbacianego do swojego kremu nawilżającego.

UWAGA! Olejek może niekiedy powodować wysypkę, należy więc wypróbować jego działanie na skórze, odczekać 24-48 godzin. Jeśli nie będzie reakcji – wówczas mamy zielone światło do stosowania przy trądziku w jego wszystkich odmianach.

SUROWCE LECZNICZE I ZIOŁA

LUKRECJA
Wyciąg/ ekstrakt z korzenia lukrecji ma działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne, przeciw alergiczne oraz przeciwutleniające. Chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz leczy rumień spowodowany nadmiernym opalaniem się. W działaniu przeciwzapalnym wyciągu, w głównej mierze biorą udział flawonoidy (likwirytygenina, izolikwirytygenina) oraz proestrogennie działające izoflawonoidy. Izoflawonoidy są także odpowiedzialne za między innymi, działanie przeciwbakteryjne. Przeznaczony do cery podrażnionej, nadmiernie wrażliwej, zaczerwienionej oraz cery tłustej skłonnej do wyprysków i stanów zapalnych. Wyciąg z lukrecji jest także czynnikiem zatrzymującym wodę w skórze z doskonałym efektem nawilżania i odżywiania tkanek. Po 4-8 tygodniach używania widać znaczną poprawę w kolorycie skóry.

ALOES

Aloes jest źródłem dwóch produktów, które kompletnie różnią się pod względem składu chemicznego, jak również właściwości leczniczych: żel i lateks. Żel z aloesu jest gęstą, przezroczystą substancją, uzyskiwaną z miąższu liścia aloesu, produkowany przez liść aloesu w dosyć skomplikowanej procedurze. Żel z aloesu jest używany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Jest świetnym środkiem mającym zastosowanie w gojeniu się ran oraz wartościowym tonikiem dla całego organizmu. Wiele źródeł podaje, że żel aloesowy posiada najlepsze właściwości lecznicze w swoim stanie świeżym. Żel ze świeżo uciętego liścia może być nałożony na zmianę. Jest to metoda skuteczna oraz niekosztowna. Dlatego też wśród swojej kolekcji domowych roślin warto mieć aloes.

części I pisałam o ziołach stosowanych w formie naparów do picia, poniżej przedstawiam propozycje tych samych ziół jednak w formie wyciągów do stosowania bezpośrednio na skórę.

KOPYTNIK

Dwie łyżki stołowe kopytnika zalać wrzątkiem, odstawić na godzinę, żeby naciągnął a potem odcedzić. W naparze o pokojowej temperaturze macza się tamponik waty, następnie smaruje twarz punkt po punkcie, przy czym skóra musi wchłonąć płyn.

Naparem należy smarować skórę twarzy regularnie dwa razy dziennie. Napar kopytnika można również nakładać wieczorem na rozszerzone naczynia krwionośne na 30 minut, po czym nie trzeba już myć twarzy.

KORZEŃ ŁOPIANU

Odwar: 2 łyżki rozdrobionego korzenia zalać filiżanką ciepłej wody i podgrzewać do wrzenia. Następnie gotować powoli pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Tak przygotowany odwar można stosować w postaci okładów, kompresów i przemywań. Schłodzony odwar z korzeni nakłada się na twarz za pomocą wacika a następnie spłukuje letnią wodą.

FIOŁEK TRÓJBARWNY

Fiołek trójbarwny ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne jest sprawdzonym środkiem w wielu różnych chorobach skóry i jest zalecany także przy trądziku. Jego główne substancje czynne to flawonoidy, a wśród nich przede wszystkim rutozyd. Jest stosowany również zewnętrznie do oczyszczania skóry.

Napar: 1 łyżkę suszonego ziela zalać filiżanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 15 minut i przecedzić. Tak przygotowany napar, w postaci okładów można stosować w łojotokowych schorzeniach skóry i trądziku. W tym celu należy kilka warstw gazy namoczyć w świeżo sporządzonym letnim naparze z fiołka i po lekkim wyciśnięciu przykładać na ogniska trądziku różowatego na 10-20 minut

DYMNICA POSPOLITA

Napar: 1 lub 2 łyżki (2-4 g) ziela dymnicy zalać filiżanką gorącej wody i zaparzać pod przykryciem 10 minut po czym przecedzić. Tak przygotowany napar stosować do kojących kompresów na skórę w zmienione chorobowo przez trądzik różowaty miejsca.

KWIAT RUMIANKU

W leczeniu miejscowym zaleca się okłady z naparu z kwiatów rumianku (1 łyżka na filiżankę wody). W tym celu należy kilka warstw gazy namoczyć w świeżo sporządzonym letnim naparze z rumianku i po lekkim wyciśnięciu przykładać na ogniska trądziku różowatego na 10-20 minut.
Najlepiej robić to na leżąco. Po tym czasie gazę zdejmuje się, a skórę smaruje cienką warstwą dobrej maści, np. z drzewa herbacianego.

UWAGA! Wszystkie napary, odwary robimy w ilości, jaką zużyjemy od razu (2 max 3 dni), przechowujemy w lodówce.  Wasza trądzikowa cera nie potrzebuje ataku nowych bakterii. 

W okresie przejściowym, podczas leczenia, trądzik różowaty można z powodzeniem maskować kosmetykami mineralnymi, które nie pogorszą stanu skóry. Nie tworzą one bowiem szczelnej maski, przez którą nie przedostaje się tlen tak potrzebny skórze do zachowania równowagi.
W przeciwieństwie też do drogeryjnych podkładów, nie mają w składzie niczego drażniącego, mogącego dodatkowo pogorszyć stan skóry.

Trądzik różowaty to nie wyrok. Leczenie naturalne wymaga konsekwencji i regularności oraz czasu, jednak rezultaty niejednego z was zaskoczą. Powodzenia i już niebawem trzecia część, czyli czynnik emocjonalny w procesie powstawania trądziku różowatego.