Dzisiaj więc przybliżę Wam temat i opiszę co daje naszej cerze aronia i dlaczego nie powinno jej zabraknąć w naszej codziennej pielęgnacji.
Owoce aronii są źródłem wielu cennych substancji czynnych – antocyjanów, witamin (C,B2, B6, PP, P, E, prowitaminy A), mikroelementów (molibden, mangan, miedź, bor, jod, kobalt) oraz kwasów owocowych, pektyn i błonnika. Dzięki aktywności antyoksydacyjnej i zdolności usuwania wszechobecnych wolnych rodników owoc ten działa ochronnie i jednocześnie leczniczo na naszą skórę – pozwala zmniejszyć skutki stresu oksydacyjnego w skórze. Aronia to bardzo skuteczna broń w walce z fotostarzeniem skóry, spowodowanym zbyt długim wylegiwaniem się na słońcu.
Maseczki, kremy, peelingi, olejki mające w składzie wyciąg z aronii odżywiają cerę, dzięki bogactwu witaminy C wspomagają regenerację naskórka, wygładzają, rozjaśniają koloryt. Kosmetyki z aronią polecane są szczególnie dla cery wrażliwej ze skłonnością do trądziku różowatego.
Wyciągi olejowe czy maceraty z aronii są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (około 39% kwas linolowy LA, około 8% kwas α-linolenowy ALA i około 31% kwasu Ω-9 – oleinowego). Działają przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, podnoszą odporność na zakażenia, pobudzają regenerację nabłonków i tkanki łącznej. Przyśpieszają gojenie ran, oparzeń słonecznych, hamują rogowacenie gruczołów łojowych jak i zapobiegają ich zaczopowaniu, działają przeciwzaskórnikowo. Ze względu na właściwości przeciwzapalne olej chroni przed schorzeniami skóry między innymi takimi jak pokrzywka czy egzema.
Maseczka peelingująca: 1 łyżeczka
– peelingu z aronii
– białej glinki
– 1% kwasu hialuronowego
Składniki rozrobić w wodzie mineralnej, niegazowanej lub dowolnym hydrolacie, tak aby powstała maseczka o konsystencji gęstej papki. Nałożyć na twarz, szyję i dekolt. Przy zmywaniu letnią wodą wykonujemy 2-3 minutowy masaż, pomijając jednak delikatne okolice szyi i oczu.
Co do zasady peelingi mechaniczne nie są polecane dla cer wrażliwych jednak nie peeling z aronii. Jego ziarenka są tak miękkie i delikatne, że nie podrażniają cery. Za pomocą peelingu owocowego ścieramy wierzchnią warstwę skóry, głównie obumarły naskórek. Powoduje to pobudzenie do szybszego wzrostu i odnowy warstwy naskórka, oraz pobudza do wzrostu komórki warstw głębszych. Peeling z aronii nie tylko pobudza mikrokrążenie skórne i dotlenia skórę, wyrównuje również koloryt skóry, która staje się bardziej elastyczna i gładsza. Peeling aroniowy dostarcza również wiele składników czynnych (antocyjany, witaminy, kwasy owocowy i inne). Podczas zabiegu rozdrobnione pestki aronii puszczają kolor, jednak nie należy się tym martwić, nie zabarwi nam skóry 🙂
Warto również wspomnieć o pielęgnacji cery aronią „od wewnątrz”. Owoc aronii łączy w sobie prozdrowotne właściwości czerwonego wina i zielonej herbaty, zawiera zarówno dobroczynne antocyjany jak i katechiny. Substancje te zapobiegają nadmiernemu tworzeniu się wolnych rodników, zwłaszcza tych najbardziej agresywnych: hydroksylowych, ponadtlenkowych, azotynowych. Ponadto aronia wzmacnia naczynia włosowate i krwionośne organizmu. Picie 100% soków stanowi więc świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry.