Aronia i jej właściwości dla skóry

Aronia i jej właściwości dla skóry. Dzięki zawartości antyoksydantów, wspaniale wspiera procesy przeciwstarzeniowe skóry, poprzez redukcję wolnych rodników. Jednak nie tylko sprawdza się jako wewnętrzna odżywka komórek, ale również cudownie pielęgnuje naszą skórę. Połącz ćwiczenia jogi twarzy z aroniową pielęgnacją.

Dzisiaj więc przybliżę Wam temat i opiszę co daje naszej cerze aronia i dlaczego nie powinno jej zabraknąć w naszej codziennej pielęgnacji.

aronia-227955_1280

Owoce aronii są źródłem wielu cennych substancji czynnych – antocyjanów, witamin (C,B2, B6, PP, P, E, prowitaminy A), mikroelementów (molibden, mangan, miedź, bor, jod, kobalt) oraz  kwasów owocowych, pektyn i błonnika. Dzięki aktywności antyoksydacyjnej i zdolności usuwania wszechobecnych wolnych rodników owoc ten  działa ochronnie i jednocześnie leczniczo na naszą skórę – pozwala zmniejszyć skutki stresu oksydacyjnego w skórze. Aronia to bardzo skuteczna broń w walce z fotostarzeniem skóry, spowodowanym zbyt długim wylegiwaniem się na słońcu.

Maseczki, kremy, peelingi, olejki mające w składzie wyciąg z aronii odżywiają cerę, dzięki bogactwu witaminy C wspomagają regenerację naskórka, wygładzają, rozjaśniają koloryt. Kosmetyki z aronią polecane są szczególnie dla cery wrażliwej ze skłonnością do trądziku różowatego.

Wyciągi olejowe czy maceraty z aronii są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (około 39% kwas linolowy LA, około 8% kwas α-linolenowy ALA i około 31% kwasu Ω-9 – oleinowego). Działają przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, podnoszą odporność na zakażenia, pobudzają regenerację nabłonków i tkanki łącznej. Przyśpieszają gojenie ran, oparzeń słonecznych, hamują rogowacenie gruczołów łojowych jak i zapobiegają ich zaczopowaniu, działają przeciwzaskórnikowo.  Ze względu na właściwości przeciwzapalne olej chroni przed schorzeniami skóry między innymi takimi jak pokrzywka czy egzema.

A jak wykorzystać owoc aronii w domowym SPA? Na przykład po ćwiczeniach jogi twarzy?

Maseczka peelingująca: 1 łyżeczka
– peelingu z aronii
– białej glinki
– 1% kwasu hialuronowego
Składniki rozrobić w wodzie mineralnej, niegazowanej lub dowolnym hydrolacie, tak aby powstała maseczka o konsystencji gęstej papki. Nałożyć na twarz, szyję i dekolt. Przy zmywaniu letnią wodą wykonujemy 2-3 minutowy masaż, pomijając jednak delikatne okolice szyi i oczu.

Co do zasady peelingi mechaniczne nie są polecane dla cer wrażliwych jednak nie peeling z aronii. Jego ziarenka są tak miękkie i delikatne, że nie podrażniają cery. Za pomocą peelingu owocowego ścieramy wierzchnią warstwę skóry, głównie obumarły naskórek. Powoduje to pobudzenie do szybszego wzrostu i odnowy warstwy naskórka, oraz pobudza do wzrostu komórki warstw głębszych. Peeling z aronii nie tylko pobudza mikrokrążenie skórne i dotlenia skórę, wyrównuje również koloryt skóry, która staje się bardziej elastyczna i gładsza. Peeling aroniowy dostarcza również wiele składników czynnych (antocyjany, witaminy, kwasy owocowy i inne). Podczas zabiegu rozdrobnione pestki aronii puszczają kolor, jednak nie należy się tym martwić, nie zabarwi nam skóry 🙂

Warto również wspomnieć o pielęgnacji cery aronią „od wewnątrz”. Owoc aronii łączy w sobie prozdrowotne właściwości czerwonego wina i zielonej herbaty, zawiera zarówno dobroczynne antocyjany jak i katechiny. Substancje te zapobiegają nadmiernemu tworzeniu się wolnych rodników, zwłaszcza tych najbardziej agresywnych: hydroksylowych, ponadtlenkowych, azotynowych. Ponadto aronia wzmacnia naczynia włosowate i krwionośne organizmu. Picie 100% soków stanowi więc świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry.